Gloubáci v době Covidu | ZŠ a MŠ Píšť - Základní škola a Mateřská škola Píšť

Gloubáci v době Covidu

Gloubáci v době Covidu 27.6.2021

Už pátým rokem jsme součástí mezinárodního vzdělávacího programu Globe, v němž se zapojujeme do projektů, které zkoumají přírodu a její zákonitosti, a to především v prostředí naší vesnice, letos částečně omezeno Covidem.

V čem se nám letos dařilo?

Pokračovali jsme v přeměnách a bádání v naší školní zahradě. Podařilo se nám vytáhnout děti do přírody i v rámci vyučování. Oblíbené se staly přestávky, které trávíme rovněž na školní zahradě a v „školním lese“. Školní zahradu a les jsme využili s šesťáky k organizaci terénní hry pro nižší stupeň. Pro děti jsme vytvořili úkoly v přírodním prostředí na 12 stanovištích. 

Dalším projektem, do kterého jsme se zapojili byl fenologický projekt Visegráského fondu – Mladí vědci pro střední Evropu. Projekt byl zaměřen na mezinárodní spolupráci 12 škol z České republiky, Slovenska a Polska. Dívky z deváté třídy pomocí aplikace GrowApp sledovaly změny stromů a změny zbarvení listů. Výsledky jsme zapisovali do tabulky a přidávali do mezinárodní databáze. Letos jsme pozorovali více druhů stromů. Naše výsledky jsme srovnali s rokem 2018. Vybrali jsme si stromy v okolí školy, popř. ze školního pozemku (bříza, kaštan, líska, třešeň). Během výzkumů jsme si vytvářeli i badatelské otázky, na které jsme hledali odpověď. Co se nám podařilo? fotit stromy, zapisovat do databáze, zúčastnit se dvou „živých„ mezinárodních webinářů a závěrečné konference v angličtině (díky Verčo, Lindi a Kačko).  

Jako správní ochránci přírody jsme zjistili, že svět nezměníme svým myšlením, ale svým chováním, a proto jsme se i letos zapojili do čištění přírody, a to v rámci Dne Země. Kromě sbírání odpadků jsme se zapojili do sázení stromů a keřů. Překvapila nás vysoká víkendová účast obyvatelů Píště.

Dalším projektem – experimentem byla výsadba motýlí louky v prostorách před naší školou, popř. na školní zahradě. S napětím očekáváme, jak náš letošní experiment dopadne (už se nám klubou barevné kytičky :)).

V rámci Ekoškoly jsme toho moc nestihli. Vybrali jsme si prostředí naší školy, kromě zahrady se deváťáci a někteří sedmáci zaměřili na stěny chodeb, které jsme pomalovali obrázky. Podařilo se nám dokončit prostor před tělocvičnou a začali jsme pracovat na čtenářském stromu. Barvičky se staly pomocníkem i projektu Zkrášlujeme naší vesnici. Počátkem června se nám podařilo obnovit malbu na autobusových zastávkách. Pevně věříme, že nám vydrží delší dobu. 

Držte nám palečky, abychom mohli příští rok pokračovat v našich projektech a už nás nebrzdil Covid. Přáli bychom si vyrazit na Globe games s našimi výzkumy. Těšíme se, až vyrazíme s dětmi ven, na rozkvetlou motýlí louku, zahradu a další zákoutí přírody.

© ARSYLINE 2017 - 2021 postaveno na systému AKTIVNÍ ŠKOLA
Upozornění
Zavřít
On-line omluvenka

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít omluvenku
Dotaz řediteli

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít dotaz
Odhlášení oběda

Odhlášení obědů se provádí do 12 hodin předcházejícího dne.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít
Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít